Skip to main content

Case study

Zastosowanie systemu Stropów Laminarnych na Powietrze Świeże typu FFA i Modułów Recyrkulacyjnych Ściennych typu UWM do Modernizacji Bloku Operacyjnego w Szpital Grochowski im. dr med. Rafała Masztaka w Warszawie

Wprowadzenie:

Nasz projekt dotyczył modernizacji istniejącego bloku operacyjnego wyposażonych w cztery sale operacyjne gdzie ograniczenia wysokości oraz wielkości sal operacyjnych uniemożliwiały zastosowanie kompaktowych rozwiązań Stropów Laminarnych z Recyrkulacją typu ULA. W odpowiedzi na te wyzwania zaproponowaliśmy wykorzystanie systemu Stropów Laminarnych na Powietrze Świeże typu FFA oraz dwóch sztuk Modułów Recyrkulacyjnych Ściennych typu UWM na salę operacyjną dla uzyskania wysokiej jakości powietrza w sali operacyjnej przy minimalnym zużyciu powietrza świeżego.

Problem:

  • Istniejący blok operacyjny z pomieszczeniami o niskiej wysokości, uniemożliwiający zastosowanie kompaktowych rozwiązań Stropów Laminarnych z Recyrkulacją typu ULA.
  • Konieczność uzyskania oszczędności eksploatacyjnych poprzez recyrkulację powietrza i redukcję wielkości centrali klimatyzacyjnej dla powietrza świeżego.

Rozwiązanie:

Zaproponowano rozwiązanie opierające się na wykorzystaniu Stropów Laminarnych na Powietrze Świeże typu FFA.4 o wymiarach 2269 mm x 2269 mm (większe stropy nie były możliwe do użycia ze względu na małą powierzchnię sal operacyjnych) o wydajności 4500 m3/h, które dostarczają czyste powietrze do strefy operacyjnej, oraz dwóch Modułów Recyrkulacyjnych typu UWM o zmiennej wydajności 1100 – 3000 m3/h umieszczonych na zewnętrznej stronie ściany sali operacyjnej (w pomieszczeniu przygotowania pacjenta). Moduły Recyrkulacyjne typu UWM zostały dodatkowo wyposażone w chłodnicę wodną o parametrach wody 14/16 C dzięki czemu odpowiadają za oczyszczanie i powtórne wprowadzanie powietrza do przestrzeni operacyjnej jak i dodatkowe utrzymanie temperatury na Sali operacyjnej, co przyczynia się do oszczędności eksploatacyjnych poprzez redukcję zużycia energii. (Moduły Recyrkulacyjne typu UWM można opcjonalnie również zastosować na ścianie sali operacyjnej od strony wewnętrznej sali. Jednak możliwość usytuowania ich na zewnętrznej stronie sali operacyjnej daje możliwość bezkolizyjnego dostępu serwisowego bez konieczności wchodzenia do strefy czystej).

Zalety Rozwiązania:

  • Oszczędności Energetyczne: Recyrkulacja powietrza za pomocą Modułów Recyrkulacyjnych Ściennych typu UWM wraz z opcjonalną chłodnicą na wodę lodową umożliwia redukcję zużycia energii także dzięki zastosowaniu mniejszej centrali klimatyzacyjnej.
  • Bezpieczeństwo i Jakość Powietrza: Stropy Laminarne typu FFA zapewniają stały dopływ czystego powietrza do obszaru operacyjnego, podczas gdy Moduły Recyrkulacyjne typu UWM oczyszczają powietrze, dbając o bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego.

Trudność Rozwiązania:

  • Instalacja kanałowa: Ze względu na fakt, że Stropy laminarne na Powietrze Świeże typu FFA nie są integralną częścią z Modułami Recyrkulacyjnymi Ściennymi typu UWM należało zaprojektować instalację kanałową łączącą Strop Laminarny z Modułami Recyrkulacyjnymi.
  • Powierzchnia sali operacyjnej: Ze względu na małą powierzchnie Sali operacyjnej oraz inne utrudnienia możliwe było zastosowanie stropów laminarnych o wymiarach nie większych niż około 2,3 x 2,3 m.

Efektywność Rozwiązania w Praktyce:

  • Redukcja Kosztów Eksploatacji: Dzięki zastosowaniu recyrkulacji powietrza i mniejszej centrali klimatyzacyjnej, projekt przynosi oszczędności eksploatacyjne i inwestycyjne a także zmniejsza wpływ na środowisko.
  • Optymalizacja Przestrzeni: Rozwiązanie jest idealne dla bloków operacyjnych o ograniczonej wysokości, gdzie kompaktowe Stropy Laminarne Recyrkulacyjne typu ULA nie mogą być zastosowane.

Podsumowanie:

Zastosowanie Stropów Laminarnych na Powietrze Świeże typu FFA i Modułów Recyrkulacyjnych Ściennych typu UWM w Szpitalu Grochowski im. dr med. Rafała Masztaka w warszawie stanowi innowacyjne rozwiązanie dla modernizacji bloku operacyjnego. Zapewnia ono wysoką jakość powietrza w obszarze zabiegowym oraz redukcję kosztów eksploatacyjnych. Dzięki temu projekt już od wielu lat przyczynia się do poprawy efektywności i bezpieczeństwa pracy w środowisku medycznym.